مهاجرت به هلندهمراهی خانواده هلند
مطالب داغ داغ

تاثیر طلاق و جدایی در اقامت هلند

بسیاری از ایرانیان از طریق همراهی همسرشان وارد خاک کشور هلند می شوند. اسپانسرشیپ خانواده یا پیوست افراد خانواده در حقوق مهاجرت امری معمول است. همسران ایرانی در این وضعیت نگران تاثیر طلاق و جدایی در اقامت هلند هستند. اگر همسر آنها جدا شود تاثیر طلاق بر اقامت هلند چه خواهد بود؟ این مساله زمانی که این زوج دارای فرزند هم  باشند بسیار نگران کننده تر می شود. با وکلای مهاجرت ایران همراه باشید تا درباره تاثیر جدایی در اقامت هلند بیشتر صحبت کنیم.

در کنار فشار روحی روانی که در این شرایط برای فرد ایجاد می شود نگرانی دیپورت شدن و یا تمدید نشدن مجوز اقامت هلند ممکن است بسیار شخص را آزاد دهد. علاوه بر اینها زوج هایی که دارای فرزند هستند ، این فرزندان ممکن است در هلند به مدرسه بروند و به هر حال در این کشور مستقر شده باشند. در این مطلب برای بررسی بهتر باید بحث را به دو بخش تقسیم کنیم :

۱- تاثیر طلاق در اقامت هلند با فرض نداشتن فرزند ۲- تاثیر جدایی در اقامت هلند با فرض فرزند دار بودن.

تاثیر طلاق در اقامت هلند با فرض نداشتن فرزند

درست است که نداشتن فرزند زمانی که زوجین می خواهند جدا شوند ممکن است یک خبر خوب باشد اما در حقوق مهاجرت این چنین نیست. تاثیر طلاق در اقامت هلند در این حالت بسیار شدید است. اگر شما از همسر خود که اسپانسر شما هم هست جدا شوید و فرزند نداشته باشید در بدترین وضعیت ممکن قرار می گیرید.

به محض اینکه در این حال از همسر خود جدا شوید اولین تاثیر جدایی در اقامت هلند این است که مجوز اقامت هلند شما غیر معتبر می شود. به هر حال دیگر حالا با شخصی که اسپانسر شما شده و شما را به این کشور آورده زندگی نمی کنید و این موضوع امری طبیعی است.

با این حال اگر شما در ۵ سال گذشته به صورت مستمر در هلند اقامت کرده اید و امتحان civic integration exam را هم با موفقیت گذرانده باشید می توانید بعد از طلاق و جدایی به اقامت خود در هلند ادامه بدهید. اگر این طور نباشد تاثیر طلاق در اقامت هلند منفی خواهد بود و شما باید به دنبال یک برنامه مهاجرتی دیگر برای ماندن باشید. به طور مثال می توانید به دنبال مجوز کار در هلند باشید.البته این کار آسانی نیست برای اینکه بتوانید بلو کارت اروپا را یا ویزای کار هلند را بگیرید باید به عنوان یک شخص متخصص شناخته شوید.

نکته دیگر این است که اگر همسر شما یک شهروند اروپایی بوده باشد ( دقت کنید که نمی گویم شهروند هلندی ) و شما بتوانید اثبات کنید که قادر به تامین هزینه های زندگی در هبند هستید و متکی به دولت نخواهید بود، شما ممکن است وضعتان بهتر باشد.

اگر شما به مدت ۳ سال همسر یک شهروند اروپایی بوده باشید و یک سال از این مدت را در هلند زندگی کرده باشید ،‌می توانید بعد از طلاق و جدایی از همسرتان کارت اقامت خود را همچنان نگه دارید.

تاثیر جدایی در اقامت هلند با فرض فرزنددار بودن

اگر شما بعد از دریافت اقامت هلند از طریق اسپانسرشیپ از همسرتان جدا شوید و فرزند کوچک داشته باشید به شرطی که همسر شما شهروند هلند یا اروپا بوده باشد، تاثیر جدایی در اقامت هلند برای شما زیاد شدید نیست. در این موارد همسری که جدا شده است با شرایطی اجازه پیدا می کند که در کشور هلند بماند.

اما در مواردی که همسر شما شهروند اروپا یا هلند نبوده باشند ( مثلا هنوز فقط اقامت داشته است ) و شما دارای فرزند مشترک بوده اید ، در فرض جدایی متاسفانه مجوز اقامت شما باطل می شود و بچه های مشترک همچنان در هلند با همسر شما می مانند.

البته در این حالت مادر می تواند به استناد ماده ۸ کنوانسیون اروپایی حقوق بشر درخواست بودن در کنار فرزندانش را بدهد و عملا به این خاطر در هلند زندگی کند. البته باید به خاطر داشت که دادن چنین حقی مستلزم بررسی حق حضانت قانون فرزند ، وضعیت کلی رابطه مادر با فرزند و تعداد عوامل دیگری دارد که باید در نظر گرفته شوند.

اقامت اروپا
نمایش بیشتر
پایگاه املاک بین المللی اینوستایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا