مهاجرت به هلند

راهنمای جامع ویزای داچ و انواع اقامت هلند

یکی از کشورهایی که در لیست علاقه مندی ایرانیان برای مهاجرت قرار دارد ، کشور هلند است. بسیاری از ایرانیان می خواهند در راه مهاجرت به هلند قدم بگذارند و ویزای داچ بگیرند و به دنبال آن دارای اقامت هلند بشوند. در مطلب راهنمای جامع ویزای داچ و اقامت هلند قصد داریم شما را با ابعاد مختلف مهاجرت به هلند و اخذ اقامت هلند آشنا کنیم. با وکلای مهاجرت ایران همراه باشید.

چه نوع ویزای داچ ( ویزای هلند ) شما نیاز دارید تا بتوانید از این کشور دیدن کنید ، در کشور هلند زندگی کنید ، کار کنید یا درس بخوانید. ما در راهنمای جامع ویزای داچ و اقامت هلند به تمام سوالات شما در خصوص اقامت هلند و ویزای داچ پاسخ خواهیم داد تا شما بتوانید در یک مسیر صحیح برای وایزای داچ و اقامت هلند اقدام نمایید. 

اگر می خواهید تن به مهاجرت به هلند بدهید تا در این کشور زندگی گنید ، یا به درس خواندن و کارکردن مشغول شوید ، شما می توانید در درخواست اقامت هلند و اخذ وایزای داچ روی کمک وکلای مهاجرت ایران حساب کنید.

چه کسی به ویزای داچ یا اقامت هلند نیزا دارد ؟

کشور هلند یکی از 26 کشوری است که حوزه شنگن را تشکیل می دهند. اتریش ، بلژیک ، چک ، دانمارک ، استونی ، فنلاند ، فرانسه ، آلمان ، یونان ، مجارستان ، ایسلند ، ایتالیا ، لاتویا ، لیختنشتاین ، لیتوانیا ، لوگزامبورگ ، مالتا ، نروژ ، لهستان ، پرتغال ، اسلواکی ، اسلوونی ، اسپانیا ، سوئد ، سوییس ، و هلند کشور های عضو حوزه شنکن هستند. همه این کشورهای یک نوع ویزای یکسان دارند و مرز کنترلی هم بین آنها وجود ندارد. بنابراین شهروندان حوزه شنگن می توانند به تمام کشورهای حوزه شنگن آزادانه رفت و آمد کنند. شهروندان اروپایی مسلما برای ورود به هلند نیاز به ویزای داچ ندارند و میتوانند هر چقدر که بخواهند در کشورهای حوزه شنگن بمانند. البته آنها هم باید برای اقامت بیش از 4 ماه بروند و در دیتابیس BRP ثبت نام کنند وکد شهروندی بگیرند.

افرادی که عضو اروپایی یا سوئیسی نیستند باید برای ورود ، ویزای داچ بگیرند و اگر بخواهند بیشتر از 3 ماه بمانند باید درخواست اقامت هلند را بکنند.

کدام نوع ویزای داچ یا اقامت هلند مورد نیاز است ؟

در ادامه ما به شما می گوییم با توجه به نوع سفر و مدت ماندن تان به کدام نوع ویزای داچ یا اقامت هلند نیزا دارید :

ویزای داچ کوتاه مدت ، ترانزیت و ویزای حداکثر 3 ماهه

برای کسانی که مدت کوتاهی در هلند می مانند ( جتی برای چند ساعت ) که به مقاصد دیگر پرواز کنند و به طور کلی کسانی که قصد دارند کمتر از 3 ماه در هلند بمانند ، بسته به ملیت شان نیاز هست که ویزای کوتاه مدت هلند را دریافت کنند.

دو نوع ویزای کوتاه مدت هلند وجود دارد :

 • ویزای تایپ A : که فقط برای ترانزیت و جابجایی به مقاصد دیگر در جهان است. این ویزا برای ملیت های مشخص مورد نیاز است که قرار است از هلند به عنوان یک ایستگاه مسافرتی استفاده کنند. این نوع ویزا فقط به شما اجازه می دهد که وارد بخش بین المللی فرودگاه هلندی شوید.
 • ویزای تایپ C : ( که بعضا به آن ویزای توریسیتی هم می گویند) به شما اجازه می دهد تا 90 روز در یک بازه زمانی 6 ماهه  در هلند یا هر کدام از کشورهای دیگر حوزه شنگن بمانید. در طول مدت اگر کارفرمای شما برای شما مجوز کار بگیرد حتی می توانید در هلند کار کنید. اما درخوسات اقامت هلند با این نوع ویزا غیر ممکن است. برای مجوز اقامت هلند شما باید هلند را ترک کنید و از سفارت کشور خودتان برای اقامت هلند اقدام کنید.

ویزای داچ بلند مدت با اعتبار بیش از 3 ماه

اگر قصد دارید بیش از 3 ماه در هلند بمانید ، باید برای ویزای بلند مدت هلند درخواست بدهید. معمولا این نوع ویزا باید با درخواست اقامت هلند همراه شود و باید در کشور متبوع تان درخواست شروع شود. ممکن است در این مرحله مجبور شوید در آزمون های مخصوص هم شرکت کنید. در این نوع ویزا  پروسه مجوز اقامت هلند هم همزمان با درخواست ویزای داچ شروع می شود و شما می توانید دو هفته بعد از ورود به هلند انها را دریافت کنید.

انواع مجوز اقامت هلند برای اهداف متفاوت

شما می توانید بسته به هدف ماندن تان در هلند نسبت به درخواست مجوز اقامت هلند اقدام کنید. هر کدام از مجوزهای اقامت هلند شرایط ، موارد مورد نیاز ، محدودیت ها و طول اعتبار مخصوص به خودشان را دارند. برای اطلاع بیشتر می توانید به مقالات زیر در وبگاه وکلای مهاجرت ایران مراجعه کنید.

 • ملحق شدن به شریک زندگی یا عضو خانواده در هلند
 • مجوز اقامت هلند برای کشانی که قصد کار در این کشور را دارند
 • مجوز اقامت برای خود اشتغال ها ، کارآفرین ها و فری لنس ها
 • مجوز اقامت هلند برای متقاضیان متخصص و دارای مهارت
 • مجوز اقامت برای تحقیقات علمی و آکادمیک
 • مجوز اقامت هلند برای کارگران فصلی و قراردادی کوتاه مدت
 • مجوز اقامت برای تحصیل

ویزای بازگشت به هلند

اگر شما همین الان در هلند هستید و می خواهید این کشور را ترک کنید اما مجوز اقامت شما در حال تمام شدن است ، یا اینکه یک درخواست ویزای در دست بررسی دارید ( به طور مثال درخواست المثنی مدارک اقامت گم شده تان را کرده اید ) ، ممکن است به ویزای بازگشت به هلند نیاز داشته باشید. مدت اعتبار این نوع ویزا بستگی به شرایط شما دارد و میتواند از سه ماه تا یک سال اعتبار داشته باشد. برای اینکه در این خصوص بیشتر اطلاعات بدست بیاورید می توانید به مقاله ما در خصوص ویزای بازگشت به هلند برای ورود دوبار هبه این کشور بدون مجوز اقامت مراجعه نمایید.

اقامت دائم هلند

پس از اینکه شما به مدت 5 سال متوالی در کشور هلند زندگی کردید ف می توانید برای دریافت کارت اقامت دائم هلند درخواست بدهید.

شهروندی هلند ( تابعیت هلند )

پس از اینکه شما 5 سال متوالی بدون وقفه در کشور هلند زندگی کردید ( سه سال متوالی برای کسانی که همسر هلندی اختیار کرده اند ) ، می توانید شهروندی هلند یا همان تابعیت این کشور را کسب کنید. اینجا همان نقطه ایست که شما پاسپورت هلند را دریافت می کنید و سیتیزن هلند می شوید.  البته برای دریافت شهروندی هلند باید شرایط مشخصی را احراز کنید. به طور مثال متقاضی باید اثبات کند که می تواند به زبان داچ بنویسد و بخواند و همچنین عدم سوء سابقه کیفری خودش را در طی 5 سال گذشته اثبات کند.

اقامت اروپا
نمایش بیشتر
پایگاه املاک بین المللی اینوستایم

‫2 نظرها

 1. با سلام
  سوالی خدمتتون داشتم آیا کسی که شهروند هلند است در صورتی که بخواهد بعد از مدتی در ایران زندگی کند و آدرس ثبت شده ای در هلند نداشته باشد آیا مشکلی برای پاسپورتش و اقامتش پیش می آید؟

  1. با سلام اگر این شخص اصالتا هلندی باشد بایستی برای دریافت اقامت ایران اقدام کند. اگر این شخص یک ایرانی الاصل است که در هلند دارای شهروندی بوده است برای زندگی و اقامت در ایران هیچ مشکلی نخواهد داشت حتی اگر آدرس ثبت شده در هلند یا کشور دیگری داشته باشد. باید بدانید که قوانین کشور ما در حقیقت داشتن دو تابعیت را منع نکرده است و مشکلی برای افراد دو تابعیتی ئیش نمی آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا