مهاجرت به پرتغال

مدت ماندن در پرتغال در برنامه های مهاجرتی

در مدتی که به عنوان وکیل مهاجرتی پرتغال به شکل تخصصی کار می کنیم ، بارها پیش آمده است که مشاهده کرده ایم که افراد غیر متخصص اطلاعات ضد و نقیض و نا صحیحی را در خصوص مدت ماندن در پرتغال در برنامه های مهاجرتی منتشر کرده یا در اختیار هموطنان قرار می دهند. بسیاری از این افراد برای بازار گرمی ممکن است برخی مسائل را ساده تر از آنچه هست جلوه دهند یا اینکه موانع بر سر راه مهاجرت را مخفی کنند. یکی از این موارد مدت ماندن در پرتغال در برنامه های مهاجرتی این کشور است. شنیده ایم که برخی از افراد بیان می کنند که اگر فرد متقاضی مهاجرت ۴ ماه در سال در پرتغال بماند شرط اقامت خود را بجای آورده است ، این در حالی است که این اطلاعات از پایه غلط است و باعث گمراهی می شود. با دپارتمان مهاجرت اریکه عدل همراه باشید تا در این خصوص بیشتر بحث کنیم.

مدت ماندن در پرتغال در برنامه های مهاجرتی

بر اساس قواعد و قوانین مهاجرتی اروپا و با دقت نظر بیشتر در حوزه قوانین مهاجرتی کشور پرتغال با قطعیت می توان اذعان نمود که مدت اقامت متقاضیان بنا بر نحوه ورود به پرتغال متفاوت خواهد بود. البته باید قاعده ماندن ۶ ماهه در کشور مقصد را در قریب به اتفاق کشورهای اروپایی در ذهن داشت. به عبارت دیگر اصل کلی مدت ماندن در کشور مقصد این است که شخص بیش از ۶ ماه خارج از کشوری که به آن مهاجرت کرده است ، نباشد. اگر شخص این شرایط اقامت را رعایت نکند ممکن است در تمدید اقامت یا اخذ اقامت دائم یا شهروندی به مشکل بخورد. دولت پرتغال نیز از همین قاعده ۶ ماهه اصتفاده می کند ، لیکن در برخی از برنامه ها با هدف تشویق مهاجرین مدت اقامت را کمتر اعلام می کند. اما باید در ذهن داشت که وضعیت استثنایی مثل این ، نیازمند تصریح است و نمی توان آن را به همه برنامه ها تعمیم داد.

مدت ماندن در پرتغال در گلدن ویزا

در ویزای طلایی پرتغال  یا Golden visa  با توجه به شرایطی که وجود دارد و تکیه بر موضوع سرمایه گذاری ، یکی از راحت ترین برنامه ها می باشد و این در حالی است که مدت اقامت در هر سال از طریق این برنامه هفت روز در سال است و این وضعیت را نمی توان در هیچ یک از کشورهای حوزه شنگن یافت ، با این حال مزایای اقامتی بسیار مناسبی نیز در این برنامه تهیه دیده شده که به راحتی می توان گفت این برنامه برای مهاجرت ، بهترین و قطعی ترین راه ممکن است .

با این وجود باید در ذهن داشت که این مدت اقامت یک وضعیت استثنایی و تجویز شده توسط قانونگذار است و به هیچ عنوان به سایر برنامه های مهاجرتی پرتغال سرایت نمی کند.

مدت ماندن در پرتغال در ویزای دی ۷

یکی دیگر از برنامه های مهاجرتی پرتغال برنامه ای تحت عنوان D7 و یا ویزای تمکن مالی است ، در این برنامه با توجه به شرایط متفاوتی که نسبت به ویزای طلایی وجود دارد ، مدت اقامت در پرتغال طولانی تر خواهد بود ،

ابن نکته قابل ذکر است که در برنامه های مهاجرتی به دلیل حاکمیتی بودن موضوع برای دولت پذیرنده در مواردی از جمله مدت اقامت انعطاف وجود ندارد و این متقاضی مهاجرت است که باید وضعیت خودش را با تناسب مقتضیات طرح انتخابی تغییر دهد ؛

با این توضیح کوتاه مدت زمان قانونی حضور در پرتغال را برای برنامه D7  تحلیل خواهیم نمود ؛

در این برنامه در بازه زمانی یک ساله اقامت موقت ، فرد متقاضی می بایست ۶ ماه  متوالی یا ۸ ماه متناوب در خاک پرتغال حضور داشته باشد و در عین حال وضعیت اقامتی خود در پرتغال را به نحو رسمی مشخص نماید ، اعم از اینکه منزل  مشخصی را در یکی از استان های کشور پرتغال اجاره نماید و به عنوان اقامتگاه رسمی به سازمان اتباع خارجی و مرزهای کشور پرتغال معرفی کند.

اما سوالی که همواره برای متقاضیان مهاجرت ایجاد می شود ، این است که آیا در مدت اقامت شش ماهه در پرتغال امکان عزیمت به دیگر کشور های حوزه شنگن وجود دارد یا خیر ،؟

جواب این سوال همه گیر را می توان بدین شرح ارائه نمود:

از زمانی که مدت اقامت شش ماهه شما آغاز می شود ، با فرض اینکه محل اقامت خود در پرتغال را مشخص نموده اید ، می توانید بدون هیچ محدودیتی در حوزه شنگن حضور داشته باشید و به تمام کشور های این حوزه رفت و آمد داشته باشید ، اما باید توجه داشته باشید که خروج شما به خارج از حوزه شنگن ، پروسه اخذ اقامت دائم و پاسپورت پرتغالی را به خطر خواهد انداخت .

اما در صورتی که امکان حضور مداوم برای فرد متقاضی در کشور پرتغال وجود نداشته باشد ، مورد دومی پیش بینی شده و آن حضور متناوب و مقطعی در پرتغال است اما به شرطی که در مدت یکسال ابتدایی به جای شش ماه ، هشت ماه را در این کشور حضور داشته باشید .

مدت ماندن در پرتغال در ویزای دی ۲

در برنامه مهاجرتی سوم که D2 و یا کسب اقامت بر مبنای ثبت شرکت در پرتغال می باشد نیز چگونگی حضور در خاک کشور پرتغال نیز همانند ویزای تمکن مالی یا D7 است .

پس از بررسی دقیق مدت حضور نیز باید این نکته را متذکر شد که در بازه های زمانی مشخص شده، متقاضی می تواند از حق کار و تحصیل صرفا در کشور پرتغال بهره ببرد و در عین حال همانطور که در سطور پیشین اشاره شد در تمام کشور های حوزه شنگن به راحتی رفت و آمد داشته باشد .

نتیجه گیری

برخی از افراد ممکن است با سوء نیت یا بر اساس نداشتن دانش یا تجربه کافی به شما بگویند در برنامه های دی ۲ و دی ۷ شما چهارماه در پرتغال بمانید کافی است !! این اطلاعات غلط از همان ۸ ماه متناوبی که ما در بالا از آن بحث کردیم ، سرچشمه می گیرد. در گزینه ماندن در پرتغال به مدت ۸ ماه متناوب منظور این است که شخص بتواند در سال به دفعات از کشور پرتغال خارج شود و به صورت منقطع و دوره ای ماههایی را در پرتغال حضور داشته باشد. اما باید هوشیار بود که زمانی که دولت پرتغال امتیاز رفت و آمد را به شما می دهد ، منطقی این است که در ازای آن بر مدت کل اقامت در سال بیفزاید.

دلیلی ندارد که فرد مهاجر هم اجازه ورود و خروج متعدد از پرتغال را داشته باشد و هم اینکه مدت اقامتش در پرتغال چهار ماهه شود ! ما قضاوت در این خصوص را به شما می سپاریم و مطمئن هستیم با دانش و تجربه خود هرگز فریب انسانهای سودجو و خودخواه را نخواهید خورد.

موسسه حقوقی اریکه عدل در دپارتمان مهاجرت خود ، پرونده های مهاجرتی پرتغال را به صورت جوینت ونچر با شرکت حقوقی المیدا و دیاس پرتغال به انجام می رساند و در فواصل زمانی کوتاه اطلاعات خود را در خصوص برنامه های مهاجرتی پرتغال بروز رسانی می کند. برای اطلاع بیشتر به صفحه « مهاجرت به پرتغال » مراجعه بفرمایید.

1+
انتقادات و پیشنهادات
برچسب ها
نمایش بیشتر
فرم ارزیابی مهاجرت به اروپا

سردبیر آی آی ال

نقش سردبیر در واقع نظارت بر کیفیت مقالات و محتوای سایت می باشد. علاوه بر اینها خود وی مقالات تخصصی مهاجرت نیز تالیف و منتشر می کند. در کل نظارت بر بهینه بودن محتوای سایت بر عهده سردبیر است.

یک پاسخ بنویسید

avatar
  اشتراک  
Notify of
دکمه بازگشت به بالا