کار و اشتغال در آلمانمهاجرت به آلمانمهاجرت به آلمان از طریق کار
مطالب داغ داغ

مهاجرت مهندسین به آلمان

شغل های فنی و مهندسی در آلمان

وکلای مهاجرت ایران ( IIL ) قصد دارد پیرامون مهاجرت مهندسین به آلمان سخن بگوید، جدیدترین اطلاعات شغلی درباره مهندسانی که می خواهند به آلمان مهاجرت نمایند را ارائه و در خصوص مزایای دریافت بلو کارت آلمان  و شرایط دریافت بلو کارت آلمان نکات مرتبطی به اشتراک گذاشته می شود. درباره چگونگی درخواست برای اقامت دائم آلمان از طریق دریافت بلوکارت نیز مطالب مفیدی به استحضار شما عزیزان علاقمند می رسد، افزون بر آن به اهمیت یادگیری زبان آلمانی نیز اشاره خواهیم کرد. با IIL همراه باشید.

مهاجرت مهندسین به آلمان

مهاجرت مهندسین به آلمان امروزه رونق فراوانی پیدا نموده،  مهندسین خارجی در صورت واجد الشرایط بودن و داشتن مهارت و تخصص کافی و لازم می توانند در جایگاه و پست های مهمی در آلمان مشغول به کار شوند. نکاتی وجود دارد که مهندسین موقع جستجوی شغلی بهتر است که بدان توجه نمایند، از جمله اینکه صنعت آلمان در حد زیادی تاکید بر علم و تکنولوژی دارد. آلمان در میان کشورهای اتحادیه اروپا دارای بالاترین تعداد مهندسین شاغل در زمینه های گوناگون را داشته است.

در حال حاضر اکثر مهندسین شاغل در آلمان بالاتر از 55 سال سن دارند که این نکته باعث نگرانی برخی از شرکت ها شده ، زیرا که کارگران جوان از مهارت و تجربه کافی برخوردار نیستند. می توان گفت که  بیشتر فرصت های شغلی برای مهندسین در شهرهایی مانند هامبورگ، اشتوتگارت و همچنین برلین و مونیخ می باشد، پس از طی دورانی ، دریافت مجوز های کاری در آلمان بسیار آسانتر شده و مهندسین از کشورهای غیر اتحادیه اروپا می توانند از مزایای بلوکارت جدید اتحادیه اروپا استفاده نمایند. داشتن این کارت به مهاجران خارجی که مهارت بسیار بالایی دارند، اجازه می دهد که در کشور آلمان مشغول به کار شده و همچنین در این کشور زندگی کنند.

مدت زمان اعتبار بلوکارت آلمان

به علت نیاز کشور آلمان به مهندسین ماهر ، شرایط و الزامات کمی برای ورود و پذیرش  این نوع مهندسین اعمال می شود، بدین معنی که یک مهندس برای دریافت بلو کارت جدید اتحادیه اروپا باید این شرایط را داشته باشد مانند: 1- مدرک دانشگاهی 2- ارائه یک قرارداد کاری و یا استخدام با حداقل حقوق سالانه  €39,624 . این مجوز برای دوره یک قرارداد کاری بعلاوه مدت زمان سه ماه اعتبار دارد ولی اعتبار این مجوز بیشتر از 4 سال نیست.

دارندگان بلوکارت می توانند زمان اعتبار آن را تمدید نموده و یا بعد از 23 ماه برای اقامت دائم در آلمان درخواست بدهند. در ضمن باید بدانیم که همسران دارندگان بلوکارت نیز می توانند بدون محدودیت در آلمان کار کنند.  برای دریافت مجوز باید از طریق دفتر محلی خارجیان (  Ausländerbehörde  ) اقدام نمود. در خصوص شرایط و چگونگی دریافت بلوکارت مطالبی موجود است که به استحضار شما عزیزان خواهد رسید. لازم به ذکر است ، به کار بردن عنوان مهندس در آلمان حمایت قانونی دارد، لذا تا تعیین واجد الشرایطی خود از درج عنوان کلمه آلمانی مهندس ( Ingenieur) در رزومه خود پرهیز نمایید.

الزام یادگیری زبان آلمانی

پیش شرط اشتغال در آلمان داشتن یک سطح خاصی از مهارت زبان آلمانی می باشد. نیاز شما به دانستن زبان آلمانی در این کشور متفاوت می باشد، مثلا هنگامی که در یک شرکت بزرگ بین المللی کار می کنید و یا در شهرهای بزرگ صنعتی این کشور کار می کنید ، نیاز کمتری به دانستن زبان آلمانی دارید زیرا تخصص و مهارت شما گویای توانایی شما است، مثلا وقتی به عنوان یک مهندس مکانیک حرفه ای و با تجربه در صنعت هوا فضا کار یا هواپیمایی هامبورگ کار می کنید، می توانید بدون استفاده از یک مترجم کار خود را انجام دهید، در وهله اول ابزار و زبان ارتباطی شما تخصص و مهارت شما می باشد.

ولی بهرحال بهتر است که زبان آلمانی را بلد باشید، اگر میخواهید در یک شرکت ساخت و ساز متوسط و معمولی و یا در یک منطقه غیر صنعتی مشغول بکار شوید توصیه می شود که زبان آلمانی را تا حدی بیاموزید. بعد از ارسال درخواست برای اشتغال در آلمان شما فرصت کافی دارید تا این زبان را بیاموزید . اخذ رتبه زبان B2 معمولا برای انجام شروع کار در این کشور مناسب و کافی می باشد. البته می دانیم که هر رشته و حرفه ای زبان تخصصی خود را دارد مانند مهندسین عمران، این گروه واژگان و عبارات خاصی در کار خود دارند که از آیین نامه قانونی HOAI   (Honorarordnung für Architekten und Ingenieure) اقتباس شده که در واقع به آن زبان فنی می گویند و بهتر است که شما هم این زبانهای فنی مربوط به رشته تخصصی خود را بیاموزید.

انتظارات مربوط به حقوق در آلمان

 مانند هر جای دنیا شما بر حسب توانایی، تجربه و نوع شرکتی که در آن کار می کنید، می توانید درآمد داشته باشید، برای مثال یک مهندس مکانیک با دو سال تجربه کاری حقوق و درآمدی بین 44 هزار یورو تا 52 هزار یورو در سال می تواند داشته باشد. اما اگر در یک شرکت کوچکی کار کند درآمد وی به 38 هزار یورو در سال خواهد رسید. در موارد بسیار خوشبینانه و ایده آل ممکن است که دارای حقوق سالانه  65 هزار یورو هم باشد. این سطح درآمد مالیات 42 درصدی برای یک فرد مجرد دارد.  ولی چنانچه درآمد سالانه شما کمتر از این مبلغ باشد و یا متاهل بوده و فرزندانی داشته باشید این درصد مالیاتی برایتان کمتر خواهد بود.

علیرغم درخواست و نیاز بالا در آلمان برای جذب  مهندسین ماهر و با تجربه ، پروسه گزینش و پذیرش خیلی آسان نیست ، پروسه درخواست اشتغال در آلمان بسیار رسمی و تعریف شده می باشد و کاملا با پروسه درخواست اشتغال در دیگر کشورها متفاوت است. مطلع بودن از تمامی مراحل درخواست و انجام صحیح آن شما را به موفقیت نزدیک تر می نماید.

بلو کارت آلمان

از سالهای 2009 تا 2012 دستورالعمل پذیرش نیروهای ماهر و متخصصی که عضو کشورهای اتحادیه اروپا نبودند در کشور آلمان قوت گرفت، بعد از تغییرات و پیشرفت هایی در اجرای این قانون  در طی گذر زمان ، نوع جدیدی از مجوز اقامت در آلمان از طریق دریافت بلوکارت آلمان صادر گردید. این مجوز با هدف جذب نیروهای متخصص و ماهر در آلمان به منظور برطرف نمودن نیازهای شغلی  و اعطای اقامت دائم به خارجیان ارائه گردید. مهاجرت مهندسین به آلمان از طریق دریافت بلوکارت آلمان آسانتر شده است. در بخش ذیل از چگونگی شرایط دریافت بلو کارت آلمان الزاماتی را به لیست در می آوریم.

شرایط دریافت بلو کارت آلمان

از  چگونگی و شرایط دریافت بلوکارت آلمان می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1- از شرایط دریافت بلوکارت آلمان این است که متقاضی باید یک مدرک دانشگاهی یا یک قرارداد کاری با یک شرکت آلمانی با حداقل حقوق سالانه  53 هزار و 600 یورو طبق قوانین سال   2019 داشته باشد.

2- برای تامین کسری مشاغل خاصی که سطح درآمد سالانه آنان  41 هزار و 808 یورو  طبق نیاز سال 2019 می باشد ، این مورد بیشتر برای مهندسین، متخصصان فناوری، تکنولوژی و متخصصان ارتباطات، پزشکان و دیگر مشاغل خاص می باشد، بلو کارت آلمان به این دسته از متخصصان اعطا می شود.

3- آندسته از متخصصان و مهندسانی که واجد شرایط لازم باشند جهت تسریع در کار در نوبت بررسی قرار نمی گیرند.

شرایط دریافت بلوکارت آلمان چنانچه بر اساس ضوابط و قوانین باشد پروسه دریافت کارت آسان تر و سریع تر انجام خواهد شد.

مزایای بلو کارت آلمان

4- بلو کارت آلمان برای یک دوره چهار ساله اعتبار دارد، اما اگر قرارداد کاری کوتاه تر از 4 سال باشد دوره اعتبار بلو کارت آلمان نیز کوتاهتر خواهد بود. بعد از گذشت 3 سال از دریافت بلو کارت می توان درخواست اقامت دائم آلمان بدهیم. اگر دارنده بلو کارت آلمان دانش کافی و لازم را در یادگیری زبان آلمانی داشته باشد ( سطح B1 )، بعد از گذشت 2 سال از دریافت بلوکارت می تواند برای اقامت دائم آلمان درخواست بدهد.

5- اعضای خانواده های دارندگان بلوکارت آلمان می توانند بدون محدودیتی در آلمان کار کنند، همسران دارندگان بلوکارت آلمان نیازی به یادگیری زبان آلمانی ندارند.

6- رفتن به یک کشور دیگری از اتحادیه اروپا و یا ترک آن کشور،منوط به قوانین هر کشور می باشد برای مثال دارندگان بلوکارت آلمان برای رفتن به یک کشور دیگر از اتحادیه اروپا بایستی به مدت 18 ماه در آلمان مانده باشند.

 

در پایان این مقاله بدین موضوع رسیدیم که کشور آلمان کسری ها و کمبودهایی برای برخی از مشاغل تخصصی خود دارد از جمله مهندسین متخصص در رشته های گوناگون، لذا به بررسی پیرامون مهاجرت مهندسین به آلمان پرداختیم و از چگونگی جذب و پذیرش نیروهای متخصص در این کشور مطالبی را ارائه دادیم. درباره بلوکارت آلمان توضیحاتی داده و  در خصوص شرایط دریافت بلوکارت آلمان الزاماتی را خاطر نشان نمودیم. از مزایای دریافت بلوکارت گفته و همچنین اشاره نمودیم که با دریافت بلوکارت می توان به اقامت دائم آلمان نائل شد. در خصوص دریافت هرگونه اطلاعات جامع تر در رابطه با مطالب ذکر شده در این مقاله می توانید با متخصصان ، وکلا و مشاوران IIL تماس حاصل فرمایید.

 

 

اقامت اروپا
برچسب ها
نمایش بیشتر
پایگاه املاک بین المللی اینوستایم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
WhatsApp chat
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.