امور تحصیل در آلمانمهاجرت به آلمان

مهد کودک های آلمان

تحصیل در آلمان

در این مقاله وکلای مهاجرت ایران ( IIL ) قصد داریم در باب مهاجرت به آلمان درباره مهد کودک های آلمان صحبت کنیم. می دانیم که زندگی در آلمان با خانواده و فرزند کوچک مستلزم داشتن اطلاعات کامل درباره شرایط تحصیل مخصوصا  انواع مهد کودک در آلمان و اطلاع از هزینه مهد کودک در آلمان متناسب با شرایط هر خانواده است. توصیه می کنیم جدیدترین اطلاعات درباره کودکستان های آلمان را از دست ندهید.

 

راهنمای زندگی در آلمان با فرزند خردسال

در آلمان هر کودک حق دارد از سن 3 تا 6 سالگی یعنی تا وقتی که تحصیلات اجباری آغاز می شود در مهد کودک حضور داشته باشد. بعضی از مهد کودک های آلمان کودکان زیر 3 سال را نیز در گروه های کودک نو پا می پذیرند. مهد کودک های آلمان توسط مقامات محلی، سازمان های مذهبی (معمولا کلیساهای پروتستان و کاتولیک) یا انجمن های خصوصی اداره می شوند.

 

 

انواع مهد کودک در آلمان :

 1-    نوع اول: (crèche) :  این مراکز به طور خاص برای نوزادان و کودکان تا سن 3 سالگی طراحی شده است. این مراکز رایگان نیستند اما هزینه کمی دارند و به طور کلی هزینه مهد کودک در آلمان با توجه به هر منطقه متفاوت است.

2- نوع دوم : مهد کودک: این مراکز (برای کودکان 3-6 ساله) است. این مرکز جزو نظام عمومی مدرسه نیست و اجباری برای شرکت کودکان در آن نیست. هزینه مهد کودک در آلمان (نوع دوم ) معمولا بر اساس درآمد خانواده تعیین می شود. گفتنی است فضای این مهد کودک ها اغلب محدود است.

3- نوع سوم : (Kitas) : در این مراکز، فعالیت های پس از مدرسه و گاهی اوقات پیش از مدرسه برای کودکان ارائه می شود. این خدمات برای بچه های سن 1 تا 3 سال است. این مراکز یک فرم محبوب برای انواع مهد کودک در آلمان هستند.

4- نوع چهارم: Schulhort : این مهد کودک های آلمان برای دانش آموزان ابتدایی برای فعالیت های پس از مدرسه است.

بنابراین اگر ابتدا خودتان از طریق تحصیل یا اخذ ویزای کاری و یا سرمایه گذاری اقدام به مهاجرت نموده اید نگران نباشید. آلمان خدمات خوبی به فرزندان خردسال شما ارائه می دهد. شما می توانید از طریق اثبات توانایی مالی خود و اخذ ویزای پیوست به خانواده در آلمان فرزندانتان را در کنار خودتان داشته باشید.

 

زمان ثبت نام در مهد کودک های آلمان

به علت کمبود جا، دارا بودن حق بیمه و هزینه های بسیار پایین و بسیاری مزایای دیگر ، مهد کودک ها دارای لیست انتظار های طولانی هستند. بنابراین منطقی است که فرزندتان را در اولین فرصت ممکن ثبت نام کنید.

برخی از انواع مهد کودک در آلمان از بهار برای سال تحصیلی بعدی ثبت نام می کنند. برخی دیگر حتی اگر در طول سال تحصیلی به آنجا برسید و با آنها تماس بگیرید، فرزندتان را می پذیرند. به ویژه در مواردی که والدین به دلایل کاری به آن منطقه منتقل شده باشند.

بنابراین دولت مکلف به پیدا کردن جا، در مهد کودک های آلمان برای همه کودکان بین 3 تا 6 سال  و 1 تا 3 سال است. اما فراموش نکنید که یافتن جای مناسب برای طفل شما خیلی هم آسان نیست و باید هرچی زودتر اقدام کنید.

 

 

هدف از ایجاد مهد کودک های آلمان

از سال 2007 دولت آلمان، تلاش های هماهنگی برای رسیدگی به کمبود انواع مهد کودک در آلمان انجام داده است و از سال 2013 تمام شهرداری ها، قانونی اجباری برای ارائه مکان، برای حداقل یک سوم از همه کودکان تا سن 3 سال  به مبلغ 750،000 تصویب کردند.

از نظر دولت آلمان، هدف مهد کودک های آلمان علاوه بر تربیت درست و اصولی ، کمک به پدران و مادران برای برنامه ریزی بهتر در پرورش کودکان و درعین حال آسانتر کردن روش زندگی در آلمان است.

 

 

نحوه ثبت نام در مهد کودک های آلمان

برای ثبت نام فرزندتان در یک مهد کودک، باید کوپن (Betreuunggutschein) را که توسط اداره رفاه جوانان در اداره ثبت احوال (Jugendamt)  محله شما صادر شده است، را دریافت کنید. هنگامی که این کوپن را دریافت می کنید، فقط باید با مهد کودک محلی خودتان تماس بگیرید. اما باید حواستان باشد که در عرض 2 ماه از تاریخ صدور کوپن، این کار را انجام دهید.

 

مهد کودک های آلمان ، هزینه مهد کودک در آلمان ، کودکستان های آلمان ، زندگی در آلمان ، انواع مهد کودک در آلمان

کودکستان های آلمان

کودکستان های آلمان ، به منظور کمک به تربیت کودکان، به کودکان آموزش های ویژه ای می دهند. به طور مثال به کودکان آموزش می دهند که درخواست های خود را از راه های مناسب و صحیح بیان کنند، درک درستی از محیط اطرافشان داشته باشند. همچنین نحوه ارتباط برقرار کردن با دیگران را آموزش می دهند. کودکستان های آلمان بر توسعه اجتماعی کودک تاکید ویژه دارند. آموزش های کودکستان های آلمان اغلب متمرکز بر بازی، هنر و صنایع دستی، موسیقی و کمک به هماهنگی با دیگران است.

نوع یادگیری در کودکستان های آلمان با دیگر مراکز کمی متفاوت است. در کودکستان آموزش هایی با درسهای رسمی تر مانند وقتی که کودکان هنگام ورود به تحصیلات اجباری دارند (مانند یادگیری الفبا و شمارش) دریافت می کنند.

 

 

مهد کودک کیتا

قبل از ورود به Grundschule (مدرسه ابتدایی)، اکثر کودکان در یک به اصطلاح کیتا (Kita )که مخفف کلمه  (Kindertagesstätte ) است شرکت می کنند.

کیتا یک نوع مرکز مراقبت و پرورش برای کودکان بین سنین 1 تا 6 سال است. در مراکز کیتا کودکان میتوانند با هم سن های خود، تحت نظارت مربیان آموزش دیده، امور روزمره زندگی در آلمان را از طریق بازی های مختلف بیاموزند. در این مراکز وعده های غذایی متناسب با سنشان تهیه می شود. در بسیاری از این مراکز اوقات مشخصی برای آمدن و رفتن کودکان  وجود ندارند. از همین رو برای والدین پر مشغله ، شرکت فرزندشان  در این مهد کودک ها بسیار جذاب است.

یک بحث سیاسی هم در آلمان با هدف ارائه پرونده های رایگان “Kita” به خانواده های با در آمد پایین یا فرزندان پناهجویان وجود دارد.

نا گفته نماند مدارس شولورت برای دانش آموزان مدرسه ابتدایی  (Grundschule) تا 11-12 سال برای ارائه مراقبت روزانه برای پیش و پس از ساعت مدرسه طراحی شده است.

 

 

مراقبت های قبل و بعد از مدرسه

در آلمان آموزش و پرورش از سن 6 سال تا حدود 16 – 18 سال برای کودکان اجباریست. ساعات تحصیل در مدارس بین 8صبح تا 2عصر است. البته این قانون در شهرهای مختلف فرق می کند. برای والدینی که برای داشتن شرابط بهتر زندگی در آلمان بیشتر از این ساعات، کار می کنند یا درس می خوانند، امکانات مراقبت های قبل و بعد از مدرسه برای کودکانشان وجود دارد. در آلمان به این خدمات هورت (Hort)  می گویند. این مراکز هورت براساس تقاضا و امکانات محلی توسط مدرسه سازماندهی میشوند. هزینه های این مراکز هم با در نظر گرفتن ساعتهای مراقبت و سیستم غذایی آن مدرسه، متفاوت است.

 

 

هزینه مهد کودک در آلمان

هزینه مهد کودک در آلمان بسیار کم است تا همه بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. حتی دولت هزینه مهد کودک در آلمان را برای خانواده هایی با درآمد پائین و پناهندگان رایگان اعلام کرده است. اما به طور کلی هزینه مهد کودک در آلمان بسته به منطقه  و شهر مورد نظر برای زندگی در آلمان متفاوت است و بستگی به تعداد ساعات مراقبت مورد نیاز و همچنین درآمد کل خانواده است. برای آگاهی دقیق از هزینه مهد کودک در آلمان باید با مهد کودک محل خود در تماس باشید.

مجموعه وکلای مهاجرت ایران (آی آی ال) امیدوار است با مطالعه این مقاله اطلاعات کاملی از انواع مهد کودک در آلمان و تفاوت کودکستان های آلمان با مهد کودک های آلمان به دست آورده باشید.

بنابراین اگر قصد مهاجرت به آلمان دارید، ابتدا شهر مورد نظر برای زندگی در آلمان را انتخاب کنید تا بتوانید برآوردی دقیق از هزینه مهد کودک در آلمان داشته باشید. مقاله بهترین شهرهای آلمان برای زندگی اطلاعات مفیدی ارائه می دهد.

اقامت اروپا
نمایش بیشتر
پایگاه املاک بین المللی اینوستایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا