مهاجرت به آلمانمهاجرت به آلمان از طریق کار

ویزای کار آلمان 2019

مهاجرت به آلمان

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان سالانه تغییراتی دارد. اگر قصد دریافت ویزای جدید کار آلمان را دارید باید ابتدا مشاغل مورد نیاز آلمان در سال 2019 را مورد بررسی قرار دهید،که آیا رشته تحصیلی شما جزء لیست مذکور هست یا خیر؟ ما در تیم وکلای مهاجرت ایران(IIL) یکی از دپارتمان های قدرتمند هلدینگ بین المللی اریکه عدل در این مقاله بروزترین لیست مشاغل وتغییرات قوانین  آلمان برای ویزای جدید کار آلمان که در سال 2019 منتشر شده است را بررسی و در اختیار شما قرار میدهد .

قانون مهاجرت ویزای کار  آلمان 2019

در آخرین جلسه پارلمان، دولت آنگلا مرکل توانست قانون جدید مهاجرت را در تاریخ 9 مه 2019 به تصویب برساند، قانون کار مهاجرت و ویزای کار جدید آلمان، درهای بازار کار آلمان را به روی کارگران ماهر کشورهای غیر اتحادیه اروپا گشود ، برای ارائه پیشنهاد کار و کار در کشور آلمان .

هورست زهوفر سیاست مدار آلمانی این قانون را با جزئیات آن به پارلمان آلمان اعلام کرد و اینکه اجازه ورود افراد متخصص و ویزای کاری آلمان به آنها تحت شرایط خاصی داده شود.

آلمان به طور جدی با کمبود کارگران ماهر در مشاغل مختلف مواجه است. براساس برآورد، ممکن است تا سال 2030 کمبود کارگران تا 3 میلیون نفر برسد. این رقم شگفت انگیز است ، به خصوص رشد جمعیت افراد سالخورده با توجه به میزان کم تولد نوزاد در کشور آلمان   باعث به وجود آمدن مشکل کمبود نیروی کار در کشور آلمان خواهد شد.

با توجه به این مسائل، دولت آلمان برای اولین بار این قانون جدید مهاجرت  و ویزای کاری آلمان در تاریخ 2018/10/02 برای غلبه بر کمبود کارگران ماهر اعلام کرد. که بعدا توسط “دولت کابینه” در تاریخ 19 دسامبر 2018 تصویب شد.

پارلمان آلمان اعلام کرد که  ویزای کار آلمان و “سیاست مهاجرت ، بر اساس مدل مهاجرت کانادا است ، که اولویت آن به متخصصان ماهر با سابقه کاری ، سطح تجربه حرفه ای، مهارت های زبان آلمانی / انگلیسی و سن متقاضی داده می شود.

 یک چیز که آن را متفاوت از مدل مهاجرت کانادا می کند که یک سیستم مبتنی بر امتیازات نیست.

نکات کلیدی قانون جدید مهاجرت و ویزای جدید کاری آلمان

قانون جدید مهاجرت آلمان و دریافت ویزای کار آلمان ، تغییرات زیر را در سیستم مهاجرت قبلی ایجاد می کند:

  • پیش از اعمال این قانون، مهاجرت فقط برای افراد با مهارت تحصیلی و متخصص امکان پذیر بود در قانون جدید باید توسط کارگران حرفه ای ماهر ادغام شود. که این تغییر حتی برای دارنده دیپلم و کسانی که تجربه کار حرفه ای دارند دریافت ویزای کاری آلمان را ممکن میسازد .
  • تحت برخی محدودیت ها، دانش آموزان قادر خواهند بود تا در دوره های آموزشی حرفه ای شرکت کنند.

مراحل دریافت ویزای جدید کار آلمان چیست؟

در قدم اول شما باید وقت سفارت آلمان برای ویزای کار را درخواست کنید و به دنبال عقد قرارداد کاری (Job Offer) معتبر با یک شرکت آلمانی باشید.

سپس در زمان اعلامی با مدارک کامل خود به سفارت مراجعه خواهید کرد. پس از چک شدن مدارک شما توسط آفیسر، با شما مصاحبه ای در حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه انجام خواهد شد که سوالات مهمی را از شما خواهند پرسید .

پس از بررسی پرونده، یک الی دو ماه بعد با شما تماس گرفته می شود، در صورت موافقت با درخواست شما، باید در زمان اعلام شده جهت دریافت ویزای خود به سفارت آلمان مراجعه کنید و پاسپورت خود را تحویل دهید تا طی دو الی سه هفته بعد، ویزای خود را تحویل بگیرید.

مهاجرت به آلمان
مشاغل مورد نیاز آلمان 2019

فهرست مشاغل مورد نیاز آلمان ( منتشر شده در می 2019):

ردیفنام شغلدرخواست کارگر ماهردرخواست متخصص
1مشاغل مربوط به کار چوب، مبلمان و طراحی داخلیدارد
2مشاغل مربوط به برشکاری و تراشکاریدارد
3مشاغل مربوط به ذوب فلزاتدارد
4ناظر – ذوب فلزات و جوشکاریدارد
5مشاغل مربوط به مهندسی ابزاردارد
6تکنولوژی ماشین های اتومات ، ماشین های کشاورزی و ساخت و سازدارد
7ناظر تکنولوژی ساخت خودرو، هواپیما و کشتیدارد
8مشاغل مکاترونیکدارد
9مشاغل تکنولوژی اتوماسیوندارددارد
10مشاغل برق ساختماندارد
11مشاغل مهندسی برقدارد
12مشاغل نصب و نگهداری خطوطدارد
13مشاغل تکنولوژی اطلاعات و ارتباطاتدارد
14ناظر – مهندسی برقدارد
15مشاغل پردازش گوشتدارد
16مشاغل ساخت دیواردارد
17مشاغل مربوط به سقف گذاریدارد
18ناظر ساخت ساختماندارد
19مشاغل بنایی (بدون تخصص) ، ساخت راه و آسفالت، ریل گذاری، مغنی و حفر تونلدارد
20ناظر – مهندس عمراندارد
21مشاغل مربوط به کفسازی ساختمان (بدون تخصص)دارد
22کفسازی کاشی، موزائیک، پارکت، سیمان و …دارد
23نجاری، ساخت و نصب پرده و کرکرهدارد
24ناظر بر کل پروسه ساخت پرده و کرکره از توسعه و تولید تا تکمیل و نصبدارد
25لوله کشی (بدون تخصص)دارد
26مشاغل مرتبط به آب و فاضلاب ، گرمایش و تهویهدارددارد
27مشاغل ساخت اجاق و گرمایش هوادارد
28مشاغل تکنولوژی سرمایشدارددارد
29ناظر – لوله کشی، آب و فاضلاب، گرمایش و تهویهدارد
30ساخت خطوط لولهدارد
31توسعه نرم افزاردارد
32راننده لوکوموتیو خطوط ریلیدارد
33مشاغل مربوط به مالیاتدارد
34متخصص زانو و پادارد
35حوزه سلامت و پرستاری (بدون تخصص)دارد
36پرستاری تخصصیدارد
37دستیار اتاق عملدارد
38خدمات اورژانسدارد
39مشاغل زنان و ماماییدارد
40مشاغل فیزیوتراپیدارد
41مشاغل گفتار درمانیدارد
42مشاغل پرستاری از سالمنداندارددارد
43ناظر – بهداشت فردیدارد
44مشاغل توانبخشی و ارتوپدیدارد
45مشاغل شنوایی سنجیدارد
46متخصص ارتوپدی، توانبخشی و شنوایی سنجی بجز در زمینه تکنولوژی درمانی، بینایی سنجی و دنداندارد
47دکوراسیون داخلیدارد

 

ویزای کار  آلمان (نکته مهم ! )

توجه داشته باشید که این لیست توسط دولت آلمان ارائه می شود؛ علاوه بر این، برای دانشجویانی که تحصیل خود را در دانشگاه های آلمان به پایان می رسانند، دانشگاه ها و سایر ارگانهای کشور آلمان فرصت های شغلی (Job opportunity) مختلفی ارائه می دهند.

چگونه دعوتنامه کار (JOB OFFER) پیدا کنیم؟

یافتن قراردادکاری در کشور آلمان برای دریافت ویزای کار آلمان ، فرآیند ساده ای نمی باشد. در نظر بگیرید که یک شرکت آلمانی حتی بدون اینکه یکبار شما را از نزدیک ببیند باید برایتان قرارداد کاری بفرستد. این شرکت موظف است برای کسی که هیچ شناختی از او ندارد ۵۱.۰۰۰ یورو را برای یکسال دستمزد وی به دولت آلمان تعهد بدهد.

توصیه وکیل مهاجرت به آلمان  به شما این است که بعضی از افراد سودجو یا ناآگاه با فروش دعوتنامه کاری مبالغ قابل توجهی را از متقاضیان این نوع ویزا دریافت می کنند برای گرفتن ویزای کار آلمان. این افراد که با همکاری چند فرد یا شرکت آلمانی اقدام به تهیه این قراردادهای کاری می کنند، باعث ایجاد مشکلات بزرگی برای متقاضیان شده اند.

درنظر داشته باشید هیچ شرکتی بدون شناخت کافی تعهد ۵۱.۰۰۰ یورو را برای شخصی در خارج از اروپا نمی دهد. در واقع نکته اینجاست که این شرکت های صادر کننده دعوتنامه کاری صوری، به دلیل آنکه یک شرکت ثبت شده در آلمان هستند، می توانند دعوت نامه کاری صادر کنند اما اداره پلیس اتباع خارجی آلمان آنها را شناسایی می کند و تبعات آن برای فرد متقاضی نیز خواهد بود.

از این رو سفارت آلمان معمولا دعوت نامه های صوری را تشخیص می دهد و درخواست شما را رد می کند و این امر باعث ایجاد سوءسابقه در حوزه شنگن برای شما می شود. در مواردی هم که سفارت آلمان متوجه موضوع نشود، پلیس آلمان در خاک این کشور افراد زیادی را پس از کشف حقیقت از کشور خود دیپورت می کند.

به همین دلایل، تیم تخصصی وکلای مهاجرت ایران (IIL) به شما عزیزان جویای کار در اروپا توصیه می کند که راه های منطقی و قانونی را پیش بگیرید.

چگونه مشکل نداشتن دعوت نامه کاری را حل کنیم؟

درست است که پیدا کردن کار در آلمان و دریافت ویزای کار آلمان بدون ملاقات حضوری و انجام مصاحبه های مربوطه کاری دشوار می باشد. اما اگر بتوانید به آلمان بروید و قانونا اجازه جستجوی کار در آلمان و مشاغل آلمان را داشته باشید این مشکل کاملا رفع شده است .

ویزای جستجوی کار آلمان (Job Seeker)

کشور آلمان به منظور رفع  مشکل در یافت ویزای کار آلمان ، ویزایی را صادر می کند که ویزای جستجوی کار آلمان (Job Seeker) نام دارد. این ویزا به متقاضیان اجازه می دهد که اگر دعوتنامه کاری ندارند به کشور آلمان بروند و به مدت ۶ ماه به دنبال کار بگردند. متقاضیان پس از ورود به آلمان با کمک شرکت های کاریابی به دنبال شغل مناسب خود خواهند گشت و پس از یافتن آن، در همان خاک کشور آلمان ویزای کار ۴ ساله دریافت می کنند.

تیم وکلای مهاجرت ایران(IIL) یکی از دپارتمان های قدرتمند هلدینگ بین المللی اریکه عدل با بهره گیری از خدمات تیم کارآزموده وکلای مهاجرت به آلمان و کارشناسان متخصص در این مسیر در کنار شما خواهند بود  .

همچنین شما میتوانید در قسمت مشاوره آنلاین مهاجرت سوالات خود را در زمینه مهاجرت به آلمان مطرح کنید .

 

اقامت اروپا
برچسب ها
نمایش بیشتر
پایگاه املاک بین المللی اینوستایم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
WhatsApp chat
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.