بیمه و خدمات رفاهی سوئدمهاجرت از طریق ثبت شرکتمهاجرت به سوئد

کسب و کار در سوئد

مهاجرت سوئد

وکلای مهاجرت ایران ILL  در باره کسب و کار در سوئد با شما سخن می گوید. در مورد بیکار شدن در سوئد مطالبی را ارائه میدهیم. چند صندوق بیکاری در سوئد را بررسی می کنیم . از حمایت این صندوق ها در زمان بیکاری می گوئیم. شرایط دریافت حداقل مبلغ بیمه بیکاری در سوئد را عنوان می کنیم. تمامی مهاجران در سوئد می توانند از این حمایت ها برخوردار باشند.

 

کسب و کار در سوئد

برای داشتن کسب و کار در سوئد باید راه و روش های آن را بدانیم.مراحل قانونی و پروسه خاص برای هراقامت وجود دارد. هزاران نفر هرسال برای کار به کشور سوئد می کنند. ملیت های گوناگونی در این کشور به دنبال کسب و کار هستند . و هر کدام به دنبال اهداف متفاوتی هستند. برخی موفق میشوند و برخی دیگر به اهداف خود نمیرسند. آنهایی که اطلاعات بیشتری داشته باشند موفق تر هستند. در سوئد برای مهاجران فرصت های شغلی و کاری وجود دارد . و  مهاجران باید شرایط و الزامان آن را داشته باشند.

 

بیکار شدن در سوئد

از دست دادن شغل سخت است .اگرازدست دادن شغل در یک کشور خارجی اتفاق بیافتد ، بسیار سخت تر خواهد بود و استرس زیادی به همراه خواهد داشت. مهاجرت برای کسب وکار به کشور خارجی درصد ریسک ریسک دارد . شاید همیشه طبق برنامه و اهداف ما پیش نرود. و همیشه احتمالاتی وجود دارد . اما اگر ما با اطلاعات کافی و جدید حرکت کنیم ،درصد این ریسک بسیار پائین خواهد آمد.

سوئد در این خصوص، قوانین کارآمد و موثری دارد . حتی اگر شما یک خارجی در کشور سوئد باشید و شغل تان را از دست دهید ، قوانین حمایتی برای شما وجود دارد.کلیه مهاجران در این کشور می توانند از حمایت های بیکاری استفاده کنند . اما باید شرایط لازم را داشته باشند . احتمال بیکار شدن در سوئد را بررسی می کنیم. کسب و کار در سوئد نیز ممکن است پیشامد هایی داشته باشد .

 

احتمال بیکار شدن در سوئد

احتمالات بیکاری بدین شرح می باشد . درچند حالت ممکن است شما شغل تان را از دست بدهید.  احتمال اول اینکه کارفرمای شما دیگر نتواند به شما پیشنهاد کار دهد . دلایلی که اصلا مربوط به شما نیست . مانند هزینه استخدام ، ورشکستگی شرکت و یا تغییردر روند و نوع کاری شرکت. شما در این شرایط هیچ دخیل نیستید.

احتمال بعدی که میتواند مربوط به خود شما باشد . مانند عملکرد بد شما در کار ، و عدم توانایی کافی شما برای انجام شغل مورد نظر.یکی دیگر از احتمالات، که ممکن است شما شغل تان را از دست دهید ، فسخ و یا پایان یافتن مدت قرارداد کاری شما می باشد. فسخ و پایان مدت قرارداد با اخراج فرق دارد .

اگر قرارداد کاری شما فسخ و یا زمان قرارداد تمام شده باشد ،  کارفرما موظف هست که تمامی حقوق و دیگر مزایای شما را پرداخت کند. اما در شرایط اخراج  فرق می کند.

کسب و کار در سوئد - بیکار شدن در سوئد - صندوق بیکاری در سوئد - بیمه بیکاری در سوئد

حق و حقوق کاری

ابتدا به ساکن  شما باید از حق و حقوق خود در کسب و کار اطلاع کافی داشته باشید تا بتوانید از حق خود دفاع کنید. در هریک از این احتمالات ، کارفرما موظف است کتبا دلیل بیکار شدن شما را ارائه بدهد.  اگر عضو اتحادیه کارگری ( trade union  ) باشید ،می توانید با این اتحادیه مشورت کنید . و وضعیت خود را اعلام کنید.

کارفرمایان معمولا باید دلایل موجه ای برای برکنارکردن شما از شغل تان داشته باشند . برای مثال بیماری و یا سن شما دلیل موجه قانونی برای از دست دادن شغل تان نیست . حتی اگر شما در انجام مسئولیت خود عملا توانایی لازم را نداشته باشید ، کارفرما موظف است شغلی به شما بدهد که شما بتوانید از عهده آن بربیایید .

 

ادعای خسارت کاری

اگر فکر می کنید غیر منصفانه اخراج شده اید و یا کارفرمای شما دلایل موجه ای برای اخراج شما نداشته ، شما می توانید ادعای خسارت کنید . دو هفته وقت دارید که ادعا و شکایت خود را تنظیم کنید و ارائه دهید تا به سرکار خود برگردید . در غیر اینصورت اگر نتوانستید به کار قبلی خود برگردید ، طی چهار ماه باید از کارفرمای خود خسارت بگیرید. این کار خیلی آسان  و امکان پذیر است ، اگر که شما عضو اتحادیه کارگری باشید.

 

دوره آزمایشی کار در سوئد

در صورت لزوم شما حتی میتوانید با دادگاه کار سوئد (  Arbetsdomstolen  ) مشورت و مذاکره کنید . اتحادیه کارگری معمولا هزینه های این کار را پوشش می دهد. اگر از طریق اتحادیه نخواهید اقدام کنید ، میتوانید یک وکیلی بگیرید که به شما کمک کند. حضور یک وکیل مجرب در این شرایط کاملا ضروری بنظر میرسد.

اما یک استثنا هم هست . اینکه اگر شما در دوره شش ماهه آزمایشی هستید (دوره آزمایشی کار در سوئد 6 ماه است ) کارفرما می تواند بدون ارائه دلایل موجه ، قرارداد کاری را فسخ کند. که در این دوره ، پیگیری و به چالش کشاندن طرفین  بندرت انجام میشود.

 

زمان بیکاری آیا حقوق دارم ؟

بله حتی اگر شهروند سوئدی نباشیم و یک مهاجر باشیم ، بیمه بیکاری در سوئد ( arbetslöshetsförsäkring) خواهیم داشت . در سوئد به اکثر کسانی که شغل شان را ازدست میدهند و واجد شرایط هستند ، مبلغ 350 کرون روزانه پرداخت میشود. شرط دریافت این مبلغ این است که بطور کامل بیکار باشید یا معلق از کار باشید . و یا اینکه بدنبال کار باشید.

باید بیش از 20 سال سن داشته باشید .وحداقل سابقه کار شش ماهه داشته باشید . و یا حداقل درماه 80 ساعت کارکرده باشید تا بتوانید این مبلغ را دریافت کنید.شما باید حداقل 3 ساعت در روز و 17 ساعت در هفته توانایی کارکردن داشته باشید . و آمادگی قبول پیشنهاد کاری مناسب را داشته باشید.

 

 

بیمه بیکاری در سوئد

در اداره کار سوئد( Sweden public employment agency ) ثبت نام کنید . تا بتوانید بیمه بیکاری اولیه و سپس بیمه تکمیلی را بگیرید .حقوق و دستمزد پایه در سوئد ، هرماه بدون محاسبه مالیات 8000 کرون سوئد است . بیمه بیکاری در سوئد برای تامین حداقل استاندارد تامین هزینه های زندگی می باشد .

تا فرد بیکار بتواند شغل مناسب خود را دوباره پیدا کند. این مبلغ بیمه بیکاری در سوئد ،جوابگوی تمامی هزینه های زندگی نخواهد بود. همانطور که گفتیم مبلغ پایه بیمه بیکاری در سوئد ، 350 کرون برای هر روز می باشد.

 

صندوق بیکاری در سوئد

مبلغ بیمه بیکاری در سوئد پایه ، یک راه حل موقت برای تضمین حداقل استاندارد زندگی در سوئد می باشد . اگر شغلی پردرامدی داشتید که الان بیکار شدید ، هزینه های زیادی را بابت پوشاک ، اجاره ، وام و غیره باید متحمل می شوید. در این شرایط میتوانید از پس انداز شخصی تان استفاده کنید . یک راه دیگر هم هست . میتوانید عضو یکی از صندوق های بیکاری سوئد بشوید .

صندوق بیکاری در سوئد  arbetslöshetskassa’ نامیده میشود. و بیشتر به عنوان ‘a-kassa’   شناخته شده است . این صندوق بیکاری در سوئد کمک هزینه بیکاری می دهد. پیوستن به این صندوق ها بستگی به انتخاب خودتان دارد . صندوق های گوناگونی در این رابطه وجود دارند.  شغل هایی مثل معلمان ، صاحبان کسب و کار های کوچک، کارکنان هتل ها و رستوران ها میتوانند عضو این صندوق بشوند.

 

بیمه بیکاری برای همه مشاغل

این صندوق تمامی مشاغل را ثبت نام می کند. هر کسی که مدرک دانشگاهی هم داشته باشد میتواند عضو این صندوق شود. برای عضو شدن در این صندوق بیکاری ، نیازی نیست که شما عضو اتحادیه کارگری باشید . تقریبا همه صندوق بیکاری در سوئد مرتبط با اتحادیه کارگری هستند.

درنتیجه این مبحث دیدیم که کسب و کار در سوئد چگونه است . احتمالات بیکار شدن در سوئد را مرور کردیم.  نقش صندوق بیکاری در سوئد را در زمان بیکاری به مشاوره گذاشتیم. از اتحادیه کارگری گفتیم که در چه مواردی شما می توانید مدعی حق خود باشید . در مقالات تخصصی مرتبط بعدی با ما باشید.

اقامت اروپا
برچسب ها
نمایش بیشتر
پایگاه املاک بین المللی اینوستایم

‫2 نظرها

  1. بازتاب: بهترین شرکت ها برای کارآفرینی در سوئد - وکلای مهاجرت ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
WhatsApp chat
WhatsApp chat
بستن