بیمه و خدمات رفاهی سوئدکار و اشتغال در سوئدمهاجرت به سوئد

کسب و کار در سوئد

مهاجرت سوئد

وکلای مهاجرت ایران IIL از گروه شرکت های آپادالا در باره کسب و کار در سوئد و موضوع بیکار شدن در سوئد مطالبی را ارائه و پیرامون صندوق بیکاری در سوئد نیز نکاتی را به اشتراک میگذارد و علاوه برآن از شرایط دریافت حداقل مبلغ بیمه بیکاری در سوئد در هنگام بیکاری گفته و از این نکته می گوید که تمامی مهاجران در سوئد نیز می توانند از حمایت های بیمه بیکاری در زمانی که شغل شان را به هر دلیلی از دست می دهند برخوردار شوند.

 

کسب و کار در سوئد

برای داشتن کسب و کار در سوئد باید راه و روش های آن را بدانیم البته که برای کار در یک کشور خارجی نیاز به اقامت کاری داریم که مراحل قانونی و پروسه خاصی برای هراقامت وجود دارد، هزاران نفر هرسال برای کار به کشور سوئد مهاجرت کرده و ملیت های گوناگونی در این کشور به دنبال کسب و کار هستند.

که برخی موفق و برخی دیگر به اهداف خود نمیرسند آنهایی که اطلاعات بیشتری داشته موفق تر هستند زیرا در سوئد برای مهاجران فرصت های شغلی و کاری وجود داشته که مهاجران باید شرایط و الزامان آن را بخوبی بدانند که البته بیمه بیکاری پشتوانه ای برای کار کردن در سوئد می تواند باشد.

در مهاجرت به سوئد خوب است که با شرایط  کارآفرینی در سوئد نیز آشنا شوید و اطلاعات کافی درباره آن بدست آورید که شاید تصمیم بر ایجاد کارآفرینی در کشور داشتد.

 

بیکار شدن در سوئد

موضوع بیکار شدن در سوئد را با اشاره بر این نکته بررسی می کنیم که از دست دادن شغل سخت است و اگر که در یک کشور خارجی اتفاق بیافتد بسیار سخت تر خواهد بود و استرس زیادی نیز به همراه دارد، مهاجرت کاری به یک کشور خارجی درصد ریسک هم دارد و شاید همیشه طبق برنامه و اهداف ما پیش نرود و همیشه احتمالاتی وجود دارد ولی بیکار شدن در سوئد نیز قوانین و مقرراتی دارد.

اما اگر با اطلاعات کافی و جدید این پروسه آغاز شود لذا درصد این ریسک بسیار پائین خواهد آمد، در مورد اقامت کاری سوئد باید گفت این کشور شرایط خوبی برای کارآفرینان بین المللی دارد.

 

قوانین کاری سوئد

سوئد قوانین کاری کارآمد و موثری دارد حتی اگر یک خارجی شغل تان را در این کشور از دست دهید قوانین حمایتی بیمه برای شما وجود دارد و با توجه به این قوانین، کلیه مهاجران در این کشور می توانند از حمایت های بیکاری استفاده نمایند اما باید شرایط لازم را داشته باشند.

در نهایت باید گفت در شرایط بیکاری در سوئد می توان از حمایت های دولت این کشور تا پیدا کردن شغل مناسب بهره مند شد.  شما دوست عزیز با مخارج و هزینه زندگی در سوئد چقدر آشنایی دارید؟

 

احتمال بیکار شدن در سوئد

 در چند حالت ممکن است شما شغل تان را از دست بدهید:

  • احتمال اول اینکه کارفرمای شما دیگر نتواند به شما پیشنهاد کار دهد مانند دلایلی که اصلا مربوط به شخص شما نیست از جمله هزینه استخدام ، ورشکستگی شرکت و یا تغییردر روند و نوع کاری شرکت.
  • احتمال بعدی که میتواند مربوط به خود شما باشد مانند عملکرد بد شما در کار و عدم توانایی کافی شما برای انجام شغل مورد نظر.
  • یکی دیگر از احتمالات که ممکن است شغل تان را از دست دهید، فسخ و یا پایان یافتن مدت قرارداد کاری شما می باشد. فسخ و پایان مدت قرارداد با اخراج فرق دارد .

اگر قرارداد کاری تان فسخ و یا زمان قرارداد تمام شده باشد،  کارفرما موظف هست که تمامی حقوق و دیگر مزایای شما را پرداخت کند ولی بدانید که با شرایط شرایط اخراج فرق دارد.

که مزید بر این موضوع چنانچه قصد خرید ملک و سرمایه گذاری ملکی در سوئد را داشتید میتوانید مقاله خرید ملک در سوئد را مطالعه نمایید.

بیکار شدن در سوئد

حق و حقوق کاری

ابتدا به ساکن باید از حق و حقوق خود در کسب و کار اطلاع کافی داشته تا بتوانید از حق خود دفاع کنید، در هریک از این احتمالات کارفرما موظف است کتبا دلیل بیکار شدن شما را ارائه بدهد و اگر عضو اتحادیه کارگری ( trade union ) باشید می توانید با این اتحادیه مشورت و وضعیت خود را اعلام کنید.

کارفرمایان معمولا باید دلایل موجه ای برای برکنارکردن شما از شغل تان داشته باشند برای مثال بیماری و یا سن شما دلیل موجه قانونی برای از دست دادن شغل تان نیست حتی اگر در انجام مسئولیت خود عملا توانایی لازم را نداشته باشید، و کارفرما موظف است شغلی به شما بدهد که شما بتوانید از عهده آن بربیایید. علاوه بر این موضوع با انواع سرمایه گذاری در سوئد چقدر آشنایی دارید؟

 

ادعای خسارت کاری

اگر فکر می کنید غیر منصفانه اخراج شده اید و یا کارفرمای شما دلایل موجه ای برای اخراج شما نداشته، می توانید ادعای خسارت کنید برای این منظور دو هفته وقت دارید که ادعا و شکایت خود را تنظیم و ارائه دهید تا به سرکار خود برگردید که در غیر اینصورت اگر نتوانستید به کار قبلی خود برگردید طی چهار ماه باید از کارفرمای خود خسارت بگیرید. این کار خیلی آسان  و امکان پذیر است اگر که عضو اتحادیه کارگری باشید.

دوستان عزیز، در مهاجرت به سوئد تمامی احتمالات کاری و شغلی خود را در نظر داشته و برای آن راهکارهایی را پیش بینی نمایید هچنین در قرادادهای کاری بهتر است با یک وکیل قراردادها مشاوره داشته باشید.

دوره آزمایشی کار در سوئد

در صورت لزوم شما حتی میتوانید با دادگاه کار سوئد (Arbetsdomstolen ) مشورت و مذاکره کنید که اتحادیه کارگری معمولا هزینه های این کار را پوشش می دهد اگر از طریق اتحادیه نخواهید اقدام کنید میتوانید یک وکیل بگیرید که به شما کمک کند زیرا حضور یک وکیل مجرب در این شرایط کاملا ضروری بنظر میرسد.

اما یک استثنا هم هست اینکه اگر در دوره شش ماهه آزمایشی هستید (دوره آزمایشی کار در سوئد 6 ماه است) کارفرما می تواند بدون ارائه دلایل موجه قرارداد کاری را فسخ کند که در این دوره پیگیری و به چالش کشاندن طرفین بندرت انجام میشود.

 

زمان بیکاری آیا حقوق دارم ؟

بله حتی اگر شهروند سوئدی نبوده و یک مهاجر باشیم بیمه بیکاری در سوئد( arbetslöshetsförsäkring)خواهیم داشت، در سوئد به اکثر کسانی که شغل شان را ازدست میدهند و واجد شرایط هستند مبلغ 350 کرون روزانه پرداخت میشود. البته شرط دریافت این مبلغ این است که بطور کامل بیکار یا معلق از کار باشید و یا اینکه بدنبال کار باشید.

باید بیش از 20 سال سن وحداقل سابقه کار شش ماهه داشته باشید و یا حداقل درماه 80 ساعت کارکرده باشید تا بتوانید این مبلغ را دریافت کنید همچنین باید حداقل 3 ساعت در روز و 17 ساعت در هفته توانایی کارکردن داشته و آمادگی قبول پیشنهاد کاری مناسب را نیز داشته باشید.

همچنین در ارتباط با موضع کسب و کار در سوئد مقاله ای تحت عنوان بهترین مشاغل در سوئد تنظیم شده که با مطالعه آن می توانید با انواع شغل در این کشور آشنا شوید.

 

صندوق بیکاری در سوئد

بیمه بیکاری در سوئد

برای برخورداری از بیمه بیکاری در سوئد باید در اداره کار سوئد(Sweden public employment agency ) ثبت نام نموده تا بتوانید بیمه بیکاری اولیه و سپس بیمه تکمیلی را بگیرید، باید گفت حقوق و دستمزد پایه در سوئد هرماه بدون محاسبه مالیات 8000 کرون سوئد است که البته مبلغ بیمه بیکاری در سوئد برای تامین حداقل استاندارد هزینه های زندگی می باشد.

تا فرد بیکار بتواند شغل مناسب خود را دوباره پیدا کند، این مبلغ بیمه بیکاری جوابگوی تمامی هزینه های زندگی نخواهد بود همانطور که گفتیم مبلغ پایه بیمه بیکاری در سوئد 350 کرون برای هر روز می باشد، استفاده از حمایت و پوشش بیمه بیکاری سوئد می تواند راهکاری باشد تا مجدد شغل مناسبی را در این کشور پیدا نمود.

 

صندوق بیکاری در سوئد

مبلغ حداقل و پایه بیمه بیکاری در سوئد یک راه حل موقت برای تضمین حداقل استاندارد زندگی در سوئد می باشد ولی اگر شغلی پردرامدی داشتید که الان بیکار شدید هزینه های زیادی را بابت پوشاک، اجاره، وام و غیره باید متحمل شوید که در این شرایط میتوانید از پس انداز شخصی تان استفاده کنید. یک راه دیگری هم هست اینکه میتوانید عضو یکی از صندوق های بیکاری سوئد بشوید .

 

مزایای صندوق بیکاری سوئد

صندوق بیکاری در سوئد arbetslöshetskassa’ نامیده میشود و بیشتر به عنوان ‘a-kassa’ شناخته شده است، این صندوق بیکاری کمک هزینه بیکاری می دهد که پیوستن به این صندوق ها بستگی به انتخاب خودتان دارد. صندوق های گوناگونی در این رابطه وجود دارند و شغل هایی مثل معلمان، صاحبان کسب و کار های کوچک، کارکنان هتل ها و رستوران ها میتوانند عضو این صندوق بشوند. همانطور که گفته شد تمامی مهاجران بین المللی در صورت نیاز می توانند از مزایای صندوق بیکاری سوئد بهره مند شوند.

 

بیمه بیکاری برای همه مشاغل

 صندوق بیکاری سوئد از تمامی مشاغل ثبت نام می نماید و هر کسی که مدرک دانشگاهی هم داشته باشد میتواند عضو این صندوق شود. برای عضو شدن در این صندوق بیکاری نیازی نیست که عضو اتحادیه کارگری باشید اما تقریبا همه صندوق بیکاری در سوئد مرتبط با اتحادیه کارگری هستند.

 

بیمه کار در سوئد برای مهاجران

تمامی مهاجرانی که از دیگر کشورها به سوئد می آیند و در صورتی که شغل خود را به هر دلیلی از دست بدهند می توانند در این شرایط از خدمات و پوشش بیمه بیکاری در سوئد بهره مند شوند و همه اصناف از طریق ثبت نام در صندوق های سرمایه گذاری بیکاری در مواقع بیکاری در این کشور می توانند تا حدودی هزینه های زندگی ناشی از بیکاری را تامین نمایند.

 

 

 

 

وکلای مهاجرت ایران IIL از گروه شرکت های آپادالا با دیگر همکاران مجرب خود موسسه حقوقی بین المللی اریکه عدل و املاک بین المللی اینوستایم کلیه امور مهاجرت و سرمایه گذاری ملکی بین المللی را با رعایت نکات حقوقی آن ارائه و تکمیل می نمایند.

و شما علاقمند گرامی اگر جزئیات بیشتری در خصوص بیمه بیکاری در سوئد داشتید میتوانید با مشاوران IIL تماس گرفته تا ارتباط زنده ویدیوکال داشته یا برای مشاوره حضوری با وکلای مجرب کار خود وقت مصاحبه رزرو نمایید، بابت مطالعه مقالات گردآوری شده مان کمال تشکر را داریم.

 

 

اقامت اروپا
نمایش بیشتر
پایگاه املاک بین المللی اینوستایم

‫2 نظرها

  1. بازتاب: بهترین شرکت ها برای کارآفرینی در سوئد - وکلای مهاجرت ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا