ویزای تمکن مالی پرتغال

ویزای تمکن مالی پرتغال یا همان دریافت ویزای بازنشستگی پرتغال برای کسانی خوب است که می خواهند به پرتغال بروند و کمی استراحت کنند. البته نه اینکه حق کار کاردن بعد از دریافت اقامت پرتغال منع شده باشد فقط چون معمولا بازنشته ها از این برنامه استفاده می کنند مشهور به استراحت و ریلکس شدن است. 

در برنامه دی ۷ پرتغال ( نام دیگر برنامه) شخص باید یک حساب بانکی پرتغالی افتتاح کند و حداقل درآمد یک پرتغال را در آن واریز کند. سپس دارایی های خود را در ایران هم اثبات کند و نشان دهد که می تواند زندگی خود را بدون هیچ مشکلی پس از دریافت اقامت پرتغال بگذراند.

اخیرا بازنشته های بسیاری از کشورهای اروپایی همچون فرانسه و سوئد به سمت پرتغال سرازیر شده اند و همگی متقاضی ویزای تمکن مالی پرتغال هستند. علت هم ۱۰ سال معافیت مالیاتی و ارزان قیمت بودن این کشور است.البته سبک زندگی در پرتغال هم بی تاثیر نیست. وکلای مهاجرت ایران با دفاتر خود در لیسبون و تهران این سرویس را پشتیبانی می کند.

نظر شما درباره این برنامه مهاجرتی:

وکلای مهاجرت ایران IIL به عنوان عضوی از خانواده بزرگ هولدینگ اریکه عدل گسترده ترین خدمات حقوقی ایرانی را در پرتغال دارد. یکی از این خدمات ویزای تمکن مالی پرتغال یا همان ویزای D7 پرتغال است.

ویزای بازنشستگی پرتغال برای کسانی که عمدتا بازنشسته هستند و حقوق بازنشستگی دریافت می دارند و یا کسانی که از محل املاک و سرمایه ها ، درآمد مستمر دارند ، مناسب است. در برنامه ویزای تمکن مالی پرتغال باید اثبات شود که شخص متقاضی درآمد کافی برای زندگی در پرتغال را دارد بدون اینکه نیازی به کار کردن داشته باشد.

در مورد بحث برنامه ویزای دی ۷ پرتغال که نام رسمی این برنامه است در ماده ۵۸ قانون ۲۳/۲۰۰۷ و ماده ۲۴ قانون ۸۴/۲۰۰۷  کشور پرتغال قانون گذاری شده است.  به طور خلاصه ویزای تمکن مالی پرتغال به خارجیان اجازه می دهد که به منظور اخذ مجوز اقامت پرتغال به این کشور وارد شوند. صدور مجوز اقامت پرتغال در این حالت به اثبات لوازم و ابزار امرار معاش متقاضی ویزای D7 پرتغال دارد.

شرایط دریافت ویزای تمکن مالی پرتغال

درآمد از محل اموال منقولدر آمد از محل اموال غیر منقول
کپی استعلام از بانک مرکزی پرتغال مبنی بر افتتاح حساب بانکی در پرتغال و انتقال سرمایه شخصی به بانک پرتغالی به میزان ۳۰۰۰ یورو برای هر نفرسند املاکی که از آنها اجاره دریافت می شود.
مدرک دال بر افتتاح حساب بانکی در پرتغال و سپرده گذاری حداقل حقوق قانون کارکپی اجاره نامه های املاک و مدرک دال بر سپرده گذاری اجاره های املاک در بانک پرتغالی

علاوه بر موارد فوق ،‌بیمه نامه سلامت و سوانح که در حوزه شنگن تا سقف مسئولیت ۳۰ هزار یورو معتبر باشد.

 • نکته مفید

  بهترین روش دریافت اقامت پرتغال از طریق تمکن مالی، اثبات توان مالی در داخل اتحادیه اروپا بوده و بهترین گزینه برای این امر افتتاح حساب بانکی در پرتغال است. دپارتمان بانکی موسسه حقوقی اریکه عدل مدتها در این زمینه فعالیت می کند.

داشتن ۱۰۷۰ یورو درآمد در ماه

اقامت همه افراد خانواده

۱۰ سال معافیت مالیاتی

حق تحصیل و کار در پرتغال

پاسپورت در عرض ۵ سال

نحوه دریافت ویزای تمکن مالی پرتغال

اگر شما درآمد مستمر از محل سرمایه گذاری ، حقوق بازنشتگی ،‌اجاره املاک و … داشته باشید می توانید برای دریافت ویزای تمکن مالی پرتغال اقدام کرده و اقامت پرتغال را دریافت کنید. معمولا مجوز اقامت پرتغال به کسانی داده می شود که بتوانند درآمد ماهیانه منظم به میزان ۱۰۷۰ یورو را اثبات نمایند. افراد خانواده متقاضی و وابستگان او نیز می توانند برای اقامت پرتغال اقدام نمایند. مزیت جذاب برنامه ویزای تمکن مالی پرتغال معافیت ۱۰ ساله از پرداخت مالیات است. برای آگاهی از سیستم مالیات به مقاله «‌ هزینه مالیات در پرتغال » مراجعه نمایید.

 در ویزای دی ۷ پرتغال کارت اقامت اولیه برای مدت یک سال صادر می گردد و در صورتی که شرایط موجود باشد این مجوز برای دوره های دو ساله قابل تمدید است. مقاله «‌ دریافت و تمدید کارت اقامت پرتغال » در این خصوص اطلاعات خوبی به شما می دهد. در پایان ۵ سال اقامت قانونی در پرتغال دارنده ویزای بازنشتگی پرتغال ( ویزای تمکن مالی پرتغال ) می تواند برای اقامت دائم پرتغال درخواست بدهد. بعد از دریافت اقامت دائم شما می توانید به مدت نامحدود در پرتغال زندگی کنید. برای اینکه واجد شرایط شناخته شوید شما باید در پرتغال محل سکونت داشته باشید ،‌ درآمد کافی برای زندگی در اختیارتان باشد و به زبان پرتغالی هم آشنا باشید.

به موجب اصلاحات جدید قوانین و مقررات ورود و اقامت افراد خارجی در جولای ۲۰۱۸ مدت زمان صدور پاسپورت پرتغال از ۶ سال به ۵ سال کاهش یافته است. برای کسب اطلاع بیشتر می توانید به مقاله « پاسپورت پرتغال بعد از ۵ سال » مراجعه نمایید. با این حال عملا باید قبل از درخواست پاسپورت پرتغال ، اقامت دائم این کشور اخذ شود. برای اینکه بتوانید پاسپورت پرتغال و شهروندی این کشور را کسب کنید باید اثبات کنید که با زبان پرتغالی آشنا هستید و با این خاک علقه و پیوند دارید. همچنین باید با تاریخ ، ارزش ها و  فرهنگ پرتغالی هم آشنا باشید.

ویدئوی تشریح برنامه تمکن مالی پرتغال

در این ویدئو تیم iiL تلاش نموده است تا به صورت ساده و قابل درک به تشریح برنامه تمکن مالی پرتغال بپردازد. همچنین ما در مقاله « ویزای بازنشستگی پرتغال چیست » این نوع ویزا را از زاویه دید دیگری تشریح کرده ایم.

نکته ای که وجود دارد این است که ابن برنامه با وجود اینکه ظاهر ساده ای دارد اما اگر مطابق عرف سفارت و قوانین و مقررات پرتغال اقدام نشود ، می تواند بسیار پیچیده شود.

سوال و جواب!

مخاطبین ما در خصوص برنامه اقامت پرتغال از طریق تمکن مالی سوالات زیادی طرح می کنند. ما در اینجا تلاش می کنیم به مهم ترین آنها پاسخ دهیم. شما میتوانید در بخش سوالات پرتغال می توانید همه این سوالات را مطالعه کنید.

پرسش و پاسخ در مورد ویزای تمکن مالی پرتغال

سوالات بسیاری در خصوص ویزای بازنشستگی پرتغال از ما پرسیده می شود. برخی از سوالاتی که مخاطبین ما می پرسند در زیر آمده است. برای دیدن همه سوالات به صفحه « همه چیز درباره ویزای تمکن مالی پرتغال » مراجعه نمایید.

وکلای مهاجرت ایران IIL  بر خلاف خیلی ها به موضوع تمکن مالی پرتغال به دید تخصصی نگاه می کند. به همین دلیل است که هیچگونه ریجکتی در آی آی ال سابقه ندارد و نخواهد داشت. دستور العمل وکلای ما به شکل زیر است :

 • انعقاد قرارداد جامع با موکل
 • دریافت POA در سفارت پرتغال
 • افتتاح حساب بانکی در یکی از معتبر ترین بانکهای پرتغال
 • تسهیل انتقال وجه توصیه شده به حساب بانکی موکل
 • جمع آوری سایر اسناد اثبات تمکن مالی موکل
 • تقدیم درخواست ویزا به سفارت
 • همراهی موکل در مصاحبه ها و دریافت مجوز اقامت کشور پرتغال
 • نکته مفید

  وکلای مهاجرت ایران در برنامه تمکن مالی پرتغال توصیه دارند شخص متقاضی بین ۲۵ تا ۵۰ هزار یورو در حساب بانکی پرتغال خود نگهداری نماید. بدین گونه قطعیت پذیرش درخواست موکل به حد بسیار بالایی افزایش می یابد.

در صفحه « همه چیز در مورد ویزای تمکن مالی پرتغال » آمده است :

ویزای تمکن مالی پرتغال بایستی در خارج از کشور پرتغال (در کشور متقاضی) از کنسولگری این کشور درخواست شود و برای مدت ۴ ماه معتبر خواهد بود. در این مدت اعتبار ۴ ماهه شخص دارنده ویزای تمکن مالی پرتغال می تواند به منظور دریافت مجوز اقامت پرتغال وارد پرتغال شود و درخواست بدهد. این مجوز اقامت در پرتغال برای مدت زمان یک سال صادر خواهد شد.

ویزای تمکن مالی پرتغال در حقیقت استفاده ابزاری دارد . به این معنی که این ویزا صادر می شود تا از طریق آن متقاضی اقامت پرتغال بتواند وارد خاک این کشور شود و متعاقبا درخواست مجوز اقامت پرتغال را بنماید. به عبارت دیگر ویزای تمکن مالی پرتغال که توسط کنسولگری این کشور صادر می شود ، به دارنده اجازه می دهد ظرف ۴ ماه ، دو بار به کشور پرتغال وارد شود ( یا اینکه ۴ ماه در پرتغال بماند ) و در مدت اقامت خود درخواست مجوز اقامت کند.

میزان درآمد در ویزای تمکن مالی پرتغال به موجب قوانین کار و تامین اجتماعی این کشور مشخص شده است . به موجب قوانین پرتغال هر خانوار باید در هر ۱۲ ماه ( یک سال ) لوازم و ابزار امرار معاش زیر را داشته باشند :

بزرگسال درخواست دهنده (سرپرست): ۱۰۷۰ یورو / ماه
بزرگسالان وابسته : ۵۳۵ یورو / ماه
بچه های زیر ۱۸ سال و بچه های بزرگتر که وابسته محسوب می شوند : ۳۲۱ یورو / ماه

 • نکته مفید

  وکلای مهاجرت ایران در برنامه تمکن مالی پرتغال توصیه دارند شخص متقاضی بین ۲۵ تا ۵۰ هزار یورو در حساب بانکی پرتغال خود نگهداری نماید. بدین گونه قطعیت پذیرش درخواست موکل به حد بسیار بالایی افزایش می یابد.

ویزای تمکن مالی پرتغال  متقاضی را قادر می سازد که در خاک پرتغال یک ویزای اقامت موقت یک ساله دریافت کند.  در پایان سال اول مجوز اقامت برای مدت ۲ سال تمدید می شود و سپس برای دو سال دیگر نیز قابل تمدید است و پس از ۵ سال این مجوز قابل تبدیل به مجوز اقامت دائم پرتغال خواهد بود . برای کسب اطلاع بیشتر به مقاله « دریافت و تمدید کارت اقامت پرتغال » مراجعه کنید.

باید در نظر داشت که دارنده ویزای تمکن مالی برای اینکه واجد شرایط تمدید ویزا باشد نباید بیشتر از ۶ ماه متوالی یا ۸ ماه متناوب  در سال خارج از پرتغال باشد. به عبارت دیگر دارنده ویزای D7 پرتغال باید حداقل ۴ ماه در پرتغال سکونت داشته باشد.

خبر خوب اینکه به موجب آخرین تغییرات قوانین اکنون مدت زمان صدور پاسپورت پرتغال از ۶ سال به ۵ سال کاهش یافته است. این موضوع مشمول ویزای تمکن مالی پرتغال هم می شود.

به عبارت دیگر هر کس که به مدت ۵ سال در خاک کشور پرتغال اقامت قانونی داشته باشد می تواند درخواست شهروندی این کشور را بنماید و پاسپورت دریافت کند. ما در خصوص این موضوع به طور کامل در مقاله « دریافت پاسپورت پرتغال بعد از ۵ سال » صحبت کرده ایم.

نکته ای که وجود دارد این است که در قوانین ویزای تمکن مالی پرتغال یا همان ویزای بازنشستگی کار کردن و تحصیل کردن متقاضیان بعد از پذیرش و ورود به پرتغال منعی وجود ندارد.

برای کسب اطلاع بیشتر در این مورد از شما دعوت می کنیم به مقاله « کار و تحصیل در پرتغال با ویزای تمکن مالی » مراجعه نمایید.

دارنده ویزای تمکن مالی پرتغال ، بعد از اینکه اقامت یکساله خود را گرفت بدون اینکه نیاز به اخذ مجوز بعدی داشته باشد ، از حقوق زیر برخوردار خواهد بود :

حق تحصیل در مدارس
کار کردن و اشتغال در قالب قرارداد کارگر و کافرما
کار کردن و اشتغال به عنوان متخصص مستقل
شرکت در دوره های آموزشی و حرفه ای در خاک پرتغال
دسترسی به بیمه سلامت و تامین اجتماعی
دسترسی به حمایت قوانین و استفاده ازمراجع قضایی برای احقاق حق

برای دیدن پرسش و پاسخ های کامل این برنامه مهاجرتی به صفحه « همه چیز درباره ویزای تمکن مالی پرتغال » مراجعه کنید.

مشاوره اینترنتی مهاجرت

مجموعه iiL اولین تیم تخصصی مهاجرت در کشور است که برای اولین بار خدماتی همچون سامانه اینترنتی موکلین و سامانه مشاوره اینترنتی مهاجرت را معرفی نموده است. سوال خود را مطرح کنید!

دکمه بازگشت به بالا